ul. Szkolna 34
38-422 Krościenko Wyżne
tel. (013)4315019
www.skdebina.republika.pl
e-mail:skdebina@poczta.onet.pl

Stowarzyszenie powstało w grudniu 1998 roku.
Działa ono na rzecz rozwoju kultury i oświaty
w Gminie Krościenko Wyżne.


Prehistoryczne znalezisko w Krościenku

Krościeniak Paweł Zajdel, pasjonat historii regionu, znalazł niedawno na terenie naszej miejscowości siekierkę z epoki brązu. Znalezisko ma niewielkie rozmiary, ale wielką doniosłość, potwierdza bowiem fakt, że na naszym terenie przed tysiącleciami żyli ludzi, którzy pozostawili materialne ślady swej działalności.
Znalazca przekazał siekierkę do Muzeum Podkarpackiego w Krośnie, gdzie zostanie poddana konserwacji, po czym będzie mogła trafić do ekspozycji. - Zaledwie kilka dni temu Muzeum Podkarpackie w Krośnie otrzymało w darze ciekawy zabytek archeologiczny, który przekazał do zbiorów Pan Paweł Zajdel z Krościenka Wyżnego. Jest to mała, płaska, wykonana z brązu siekierka, o długości zaledwie 7,3 cm i szerokości ostrza 2,3 cm, znaleziona o okolicy lotniska w Krościenku, wykrywaczem do metalu, w czasie poszukiwania resztek samolotów. Siekierka datowana jest prawdopodobnie na początki epoki brązu i może liczyć nawet 4 tysiące lat - powiedział Jan Gancarski, dyrektor Muzeum Podkarpackiego w Krośnie. - Jest to produkt surowy, jeszcze niewygładzony po odlaniu. Znalazcy należą się słowa uznania i podziękowanie za przekazanie zabytku do muzeum.
Paweł Zajdel od lat pasjonuje się historią i poszukiwaniem jej śladów ukrytych w ziemi. Należy też do Stowarzyszenia Eksploracyjno-Historycznego "Galicja", którego członkami są zapaleni poszukiwacze pamiątek przeszłości.
- Gdy wśród kapsli od butelek znalazłem mały i dość niekształtny przedmiot, czułem, że może to być coś cennego - zaznacza Paweł Zajdel. - Pokazałem go na forum Stowarzyszenia "Galicja" i dostałem odpowiedź, że jest to prehistoryczna siekierka. Ponieważ takie przedmioty są własnością państwa, postanowiłem przekazać go do muzeum.
Nie jest to jedyna siekiera znaleziona przez pana Pawła w naszej okolicy, choć niewątpliwe najstarsza. Znajdował już ostre narzędzia w okolicy dworu, w Księżym Lesie, na Marynkowskiej Górze i na lotnisku, ale jest przekonany, że ziemia w Krościenku kryje jeszcze sporo siekier.
Tekst: EdM

1. Podczas wiosennego zlotu forumowiczów Stowarzyszenia Eksploracyjno-Historycznego "Galicja" w Baligrodzie, jedno ze znalezisk pana Pawła zostało najwyżej wycenione, za co otrzymał specjalną nagrodę - zrekonstruowany bagnet bojowy ze stosowną grawerką. Fot. EdM
2. Siekierka z brązu z Krościenka jest sporą sensacją archeologiczną. EdM
3. Siekiery znalezione w Księżym Lesie i w okolicy Dębiny. EdMpowrót<<<