W grudniowej Dębinie m.in.:

Świąteczne i noworoczne życzenia

Szanowni Państwo! Grudzień to wyjątkowy miesiąc. Po pierwsze przed nami kolejne Święta Bożego Narodzenia, które zapewne każdy z Państwa spędza na swój sposób. Wszystkich nas łączy jednak potrzeba złapania oddechu od codzienności i spędzenia tego czasu z rodziną. Po drugie tydzień później powitamy Nowy Rok. Niebawem będziemy podsumowywać minione 12 miesięcy i jednocześnie snuć plany oraz podejmować postanowienia na przyszłość.
Z całego serca życzę, aby Boże Narodzenie i cały 2019 rok były dla Państwa możliwie jak najlepsze, pozbawione wszelkich problemów i trosk. Niech każdy dzień przynosi mnóstwo dobra, szczęścia i miłości. Oby nadchodzący rok był pełen sukcesów i zadowolenia, zarówno w życiu prywatnym, jak i zawodowym.
Jako lekarz życzę Państwu również dużo zdrowia, ponieważ to ono pozwala czerpać radość z życia. Liczę na to, że jakość służby zdrowia w naszym regionie będzie się nieustannie polepszać. Mieszkańcy Gminy Krościenko Wyżne zasługują na to, aby mieć dostęp do jak najlepszej opieki medycznej. Pragnę Państwa zapewnić, że jako radny Sejmiku Województwa Podkarpackiego zrobię wszystko co w mojej mocy, aby rozwój placówek medycznych z terenu naszego województwa postępował w możliwie najszybszym tempie. Mam nadzieję, że nadchodzące dni spędzicie Państwo w gronie najbliższej rodziny i przyjaciół, a świąteczna atmosfera da Państwu energię oraz siłę na cały przyszły rok.
Jeszcze raz wszystkiego najlepszego na święta i do siego roku!
dr n. med. Dariusz Sobieraj
Radny Sejmiku Województwa Podkarpackiego

40 lat minęło.

Dokładnie tyle lat upłynęło od czasu, gdy spektakl "Krościeńskie wesele" można było oglądać w sali Domu Ludowego w Krościenku Wyżnym. Nie był to jednak obecny budynek, ale ten nieistniejący już, który mieścił się obok Ośrodka Zdrowia. Zachowały się zdjęcia upamiętniające tamten występ i aktorów, a także wcześniejsze - przedstawiające wystawienia spektaklu z lat trzydziestych i sześćdziesiątych. Te materiały stały się nieocenioną pomocą podczas realizacji naszego zamierzenia.
A jak doszło do tego, że ponad 30 zapaleńców - mieszkańców naszej gminy lub pochodzących w Krościenka - podjęło się przygotowania i wystawienia "Krościeńskiego wesela"?
Więcej w grudniowej Dębinie

KONCERT " ZŁOTE SERCA" w Krościenku Wyżnym

"Piękno rodzi się w sercu, odbija w oczach i żyje w uczynkach" - takie motto przyświecało tegorocznej - szóstej - edycji Koncertu Charytatywnego "Złote Serca", który odbył się 18 listopada 2018 r. Organizatorami imprezy jak co roku byli: Komitet Organizacyjny Koncertu Charytatywnego " Złote Serca", Publiczna Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Krościenku Wyżnym oraz Rada Rodziców działająca w szkole. Jednak w pomoc w przygotowanie tak wielkiego przedsięwzięcia włączyło się dużo innych osób, organizacji i instytucji z terenu całej gminy.
W tym roku całkowity dochód z koncertu został przekazany na leczenie i rehabilitację 15 - miesięcznego Olusia. Po urodzeniu okazało się, że cierpi on na bardzo rzadką chorobę - hemimelię piszczelową, która występuje raz na milion urodzeń i charakteryzuje się brakiem lub niedorozwojem kości piszczelowej. Dodatkowo dziecko nie ma wykształconego stawu skokowego, jednak pojawiła się szansa na przywrócenia nóżce chłopca pełnej sprawności. Leczenie wiąże się niestety z kilkoma operacjami za granicą, których koszt jest tak wysoki, że rodzina nie jest w stanie sama sprostać zadaniu uzbierania potrzebnej kwoty. Historia Olusia poruszyła nie tylko najbliższych, ale swoje wsparcie zaoferowali także mieszkańcy naszej gminy.
Więcej w grudniowej Dębinie

Ludzie z pasją

Gdy jesienią 1998 roku zawiązywało się Stowarzyszenie Kulturalne "Dębina", jego inicjatorzy myśleli przede wszystkim o działalności na rzecz miejscowej szkoły. Były pomysły na konkursy, wycieczki, zajęcia pozalekcyjne dla dzieci. Nikt chyba jednak nie myślał, że przetrwa 20 lat i będzie to prężnie działająca organizacja z wieloma pomysłami, dzięki której życie kulturalne Krościenka Wyżnego stało sią tak bogate.
Przed 20 laty na prośbę ówczesnego dyrektora szkoły Jana Omachla skrzyknęła się grupa mieszkańców, którzy postanowili działać na rzecz oświaty. Zdecydowano o założeniu stowarzyszenia, które mogłoby na przykład pozyskiwać pieniądze na rzecz szkoły. Nazwa "Dębina" nawiązuje do rodzaju lasów pokrywających teren wsi przed wiekami. "Dębina" to też największy dotąd las w gminie i miejsce wypoczynku.
Więcej w grudniowej Dębinie

Zmiany w systemie gospodarki odpadami

Od 1 stycznia 2019 roku na terenie Gminy Krościenko Wyżne obowiązywać będą zmiany w systemie gospodarowania odpadami komunalnymi. Dotyczyć one będą między innymi istotnej dla każdego mieszkańca gminy kwestii podwyższenia stawki opłaty za odpady. W tym miejscu należy zaznaczyć, iż problem ten dotyczy wszystkich gmin i miast w całym kraju.
W tym krótkim artykule postaramy się przedstawić, co jest powodem zmiany stawki opłat.
Zacznijmy od tego, że Wojewódzki Plan Gospodarki Odpadami dla woj. Podkarpackiego zakłada podział gmin na regiony, dla których przypisana jest jedna instalacja przetwarzania odpadów komunalnych. Oznacza to, że np. odpady z terenu gminy Krościenko Wyżne mogą być oddawane tylko do Regionalnej Instalacji Przetwarzania Odpadów (w skrócie RIPOK) w Krośnie. Nie ma żadnej innej konkurencyjnej instalacji, do której moglibyśmy oddawać odpady.
Więcej w grudniowej Dębinie

TAK ŚWIĘTOWALI HARCERZE 100 LAT NIEPODLEGŁEJ

W lipcu na obozie harcerskim w Karwieńskich Błotach zorganizowano dwa tematyczne ogniska:
  • 100 lat ZHP
  • Postacie, które miały wpływ na powstanie Niepodległej.
22 września w Rzeszowie odbył się z Złaz Chorągwi Podkarpackiej z okazji stulecia powstania ZHP i stulecia odzyskania niepodległości w którym uczestniczyło 2000 harcerzy i instruktorów. Z naszego szczepu ze sztandarem hufca uczestniczyła 7 i 8 DH a w liczbie 35 osób w roli drużyny sztandarowej. W programie: gra terenowa po miejscach historycznie związanych z tym świętem, msza święta w kościele Farnym, odsłonięcie obelisku w parku Polonii ufundowanego przez instruktorów, apel pod kościołem Świętego Krzyża na ul 3 Maja, defilada 2000 harcerzy z 19 hufców na ul 3 Maja, przejazd pod Katedrę i Park Papieski na piknik rodzinny, wystawa dorobku hufców, Konkurs Pieśni Harcerskiej, występ zespołu "Dom o Zielonych Progach", posiłek.
Więcej w grudniowej Dębinie

"Dębina" świętowała 20-lecie

Spotkaniem rocznicowym, tortem i koncertem piosenki poetyckiej Stowarzyszenie Kulturalne "Dębina" uczciło dwie dekady swej działalności. Wydarzenie miało miejsce 15 grudnia w sali domu ludowego w Krościenku Wyżnym.
Po powitaniu gości przez prezesa Edwarda Marszałka przed scenę wjechał urodzinowy tort z dwoma świeczkami na dwa dziesięciolecia, który fachowo podzielili: wójt Mateusz Liput i Grzegorz Tomkowicz, Honorowy Siekiernik. Autorkami tortowego dzieła były panie Eleonora Karaś i Małgorzata Żywiec. Dostarczeniem go do rąk gości zajęli się sprawnie uczniowie i uczennice podstawówki. Czas na spokojną degustację był w trakcie prezentacji "20 lat w 20 minut" w wykonaniu prezesa Edwarda Marszałka. W wielkim skrócie przedstawił on historię działalności stowarzyszenia i jej efekty, które dla wielu są już oczywistością...
Więcej w grudniowej Dębinie