O jeden wiatr za daleko

"O jeden wiatr za daleko" - piąty tomik poezji Małgorzaty Liput, ilustrowany rysunkami Sabiny Czekańskiej. Zawiera 121 utworów.
To kolejna publikacja z serii "Biblioteka Dębiny".
Wydawnictwo Ruthenus (2017), 140 str.
Podobnie jak w poprzednich tomikach - również w najnowszym zbiorze w centrum zainteresowania stoi człowiek i jego sprawy. Wiersze przesycone są ludzkimi przeżyciami, dla których tłem jest wszechobecna natura.- czytamy we wstępie.
Wydanie zrealizowano przy udziale finansowym Stowarzyszenia Kulturalnego "Dębina".
Książka do nabycia w Stowarzyszeniu Kulturalnym "Dębina".


Totyk chwili

"Meandry milczenia" - czwarty tomik poezji Małgorzaty Liput, ilustrowany rysunkami Sabiny Czekańskiej. Zawiera 135 najnowszych utworów poetki.
Jest to kolejna publikacja z serii "Biblioteka Dębiny".
Wydawnictwo Ruthenus (2016), 152 str.
Wydanie zrealizowano przy udziale finansowym Stowarzyszenia Kulturalnego "Dębina".
Książka do nabycia w Stowarzyszeniu Kulturalnym "Dębina".

Totyk chwili

"Czyjeś życie" - zbiór wierszy Anny Ziemby-Lonc ozdobiony ilustracjami Beaty Fabiańskiej, opatrzony wstępem Mirosława Welza. Każdy wiersz to niezależny byt, który się rodzi (w sobie tylko wiadomy sposób) piórem poety, a potem żyje własnym już życiem. Większość z nich to byty śmiertelne, ale bywają i takie dla których za krótki jest czas jednego ludzkiego istnienia - pisze Mirosław Welz. Wiersze autorki tego tomiku wyrastają z tradycji romantycznej. Nie w sferze inspiracji i stylistyki, ale w znaczeniu ich poetyki. (...) Część utworów to wiersze religijne, w tym modlitwy. Są to świadectwa dojrzałego człowieka, który szuka i jest świadomy ludzkiej słabości i niedoskonałości.
"Czyjeś życie" to kolejna książka z serii "Biblioteka Dębiny". Publikacja wydana przy udziale finansowym Stowarzyszenia Kulturalnego "Dębina" w Krościenku Wyżnym oraz Fundacji Jaś Wędrowniczek w Rymanowie. Wydawnictwo ARMAGRAF (2016), oprawa twarda, stron 165. Tomik można nabyć za pośrednictwem Stowarzyszenia Kulturalnego "Dębina" oraz w Wydawnictwie.


Totyk chwili

"Dotyk chwili"- tomik poezji Małgorzaty Liput, ilustrowany rysunkami Sabiny Czekańskiej. Zawiera najnowsze utwory autorki.
Jest to kolejna publikacja z serii "Biblioteka Dębiny".
Wydawnictwo Ruthenus (2015), 104 str.
Wydanie wsparło Stowarzyszenie Kulturalne "Dębina".
Książka do nabycia w Stowarzyszeniu Kulturalnym "Dębina".

Zamiast lustra

"Jak w Krościenku Wyżnym dzionek spędził Gustaw - miś z fasonem".
Rymowana książeczka dla dzieci pt. "Jak w Krościenku Wyżnym dzionek spędził Gustaw - miś z fasonem" to kolejna z serii krajoznawczych bajeczek o przygodach niedźwiadka Gustawa, który wcześniej odwiedził m.in. Krosno, Rzeszów, Sanok, Biecz, Susiec, a także Iwonicz Zdrój i Rymanów. W Krościenku Wyżnym Gustaw obejrzy Literacki Szklak Drzew oraz inne interesujące miejsca w gminie. Autorem serii jest Maciej Penar - pisarz i wydawca. Publikację zrealizowano na zlecenie Stowarzyszenia Kulturalnego "Dębina" oraz Gminy Krościenko Wyżne. Wydawnictwo Armagraf, 2015.Zamiast lustra

"Zamiast lustra"- tomik wierszy Małgorzaty Liput, który ukazał się jako kolejny z serii "Biblioteka Dębiny". Ilustrowany rysunkami Sabiny Czekańskiej.
Jest to zbiór wierszy, które powstały w ostatnim okresie czasu. Ich treść skłania czytelnika do zadumy i refleksji.
Wydawnictwo Ruthenus (2015), 128 str.
Wydanie publikacji wsparło Stowarzyszenie Kulturalne "Dębina".
Książka do nabycia w Stowarzyszeniu Kulturalnym "Dębina" w cenie 10 zł.
W wielkom szłasie Bieszczadów

"W wielkim szałasie Bieszczadów"- tomik wierszy Edwarda Marszałka, ilustrowany kolorowymi zdjęciami autora.
Wydawnictwo Ruthenus (2015). Okładka twarda, 96 str.
Tomik ukazał się w serii Bieszczadzka Biblioteka Poetycka.
Publikacja wydana przy udziale finansowym: Stowarzyszenia Kulturalnego "Dębina", Polskiego Towarzystwa Leśnego Oddział Krosno i Stowarzyszenia Inżynierów i Techników Leśnictwa i Drzewnictwa Oddział Krosno.
Książka do nabycia w Wydawnictwie Ruthenus.
We wszystkich kolorach tęczy

"We wszystkich kolorach tęczy" - Końcem 2014 roku ukazał się tomik poezji poetki z Krościenka Wyżnego Anny Ziemby-Lonc, która w 1999 roku debiutowała na łamach "Dębiny". Ewa Zajdel ze Stowarzyszenia Literackiego Nauczycieli w Krośnie tak pisze o wierszach w tej publikacji:
To poezja, która żyje, służy i jest ziarnem dla duszy odbiorcy. (...) Uporządkowanie myśli w poszczególnych częściach tomiku tworzy całe krainy, które inni mogą odkrywać i dowolnie przemierzać czytając wybrane teksty. Poezja kolorowa, wartościowa, głęboko sięgająca do duszy odbiorcy jest nośnikiem pewnych wartości, które mogą stać się oparciem lub odniesieniem do konkretnych sytuacji w życiu. Wszystkich, którzy kochają poezję, lub poszukują życiowych wartości, zapraszam w podróż do zwiedzania i smakowania tego, co płynie do nas z krainy tęczy... i przede wszystkim z serca. (...) Gratuluję Autorce spojrzenia na świat, jakie występuje w jej wierszach. Wszystkim, którzy sięgną po tomik życzę wspaniałej uczty duchowej...
Tomik do nabycia w Gminnej Bibliotece Publicznej w Krościenku Wyżnym. Wydawnictwo Ruthenus, oprawa twarda, stron 111. Książka ozdobiona ilustracjami Beaty Fabiańskiej. Publikacja ukazała się w serii "Biblioteka Dębiny".Sny motyla

"Sny motyla"- debiutancki tomik Małgorzaty Liput, ilustrowany rysunkami Justyny Czekańskiej oraz zdjęciami Małgorzaty Liput i Macieja Sebastianki.
Zawiera utwory w których dominują motywy przyrody, będące pretekstem do poruszenia innych tematów niejednokrotnie ocierających się o smutek czy tęsknotę.
Tomik ukazał się w serii "Biblioteka Dębiny".
Wydawnictwo Ruthenus (2014). Okładka twarda, 128 str.
Książka do nabycia w Stowarzyszeniu Kulturalnym "Dębina". Cena 16 zł.

To co pozostało

"To co pozostało"- debiutancki tomik Małgorzaty Kaliszuk. Ilustrowany rysunkami Sary Kaliszuk.
Jest to zbiór wierszy, które powstały w latach 1993-2013. Są one odzwierciedleniem myśli autorki, ocalonymi od zapomnienia.
Tomik ukazał się w serii "Biblioteka Dębiny".
Wydawnictwo Ruthenus (2014). Okładka twarda, 140 str.
Książka dostępna w Stowarzyszeniu Kulturalnym "Dębina" w cenie 16 zł.

Z głową pełną lasu

"Z głową pełną lasu"- tomik poezji Edwarda Marszałka. Bogato ilustrowany kolorowymi zdjęciami autorstwa: Waldemara Czado, Marcina Sceliny i Edwarda Marszałka oraz rysunkami Jacka Frankowskiego.
Wydawnictwo Ruthenus (2014). Okładka twarda, 96 str.
Wydanie publikacji wsparte przez: Stowarzyszenie Kulturalne "Dębina", Polskie Towarzystwo Leśne Oddział Krosno, Stowarzyszenie Inżynierów i Techników Leśnictwa i Drzewnictwa Oddział Krosno.

Dzieje oświaty w Krościenku Wyżnym w latach 1417-1999

„Dzieje oświaty w Krościenku Wyżnym w latach 1417-1999”
Monografia „Dzieje oświaty w Krościenku Wyżnym w latach 1417-1999” pod redakcją Beaty Lorens i Edwarda Marszałka zawiera syntezę dziejów szkolnictwa w naszej miejscowości. Dużą wartością są znakomicie udokumentowane źródłowo teksty historyczne oraz wspomnienia, relacje i wykazy absolwentów szkoły, stanowiące swego rodzaju spoiwo łączące wielowiekowe tradycje oświaty w Krościenku ze współczesnym jej obliczem. Wiele ciekawostek znaleźć też można w części kronikarskiej z lat 1964-1999. Całość bogato ilustrowana, zawiera też obszerny wykaz źródeł.
Autorami poszczególnych rozdziałów są: prof. Roman Pelczar, dr Beata Lorens, mgr Maria Marszałek i mgr Grażyna Prugar-Gołda.
Książka do nabycia w sekretariacie Szkoły Podstawowej, w Gminnej Bibliotece Publicznej i poprzez stronę internetową „Dębiny”. Objętość 256 stron. Cena detaliczna 45 zł.


Przepisy Pani Luśki

"Przepisy Pani Luśki" to cykl 9, jak do tej pory, zeszytów zawierających receptury sprawdzone i po wielekroć wykonywane przez najlepszą kucharkę w Krościenku Wyżnym - Eleonorę Karaś. Nie tylko zresztą przez nią, bo sława tych mini-książeczek kucharskich dawno przekroczyła granice wsi. Zdarzało się już, że gdzieś daleko w Polsce naszemu krajanowi stawiano pytanie, czy pochodzi z Krościenka "tego nad Dunajcem, czy z tego od Pani Luśki". A to już mówi samo za siebie. W wielu polskich domach proste przepisy Pani Luśki przyjęły się i są bardzo popularne. Sam Robert Makłowicz - kucharz nad kucharzmi - tak o nich napisał: "Solą każdej kuchni są kuchnie regionalne. Życzyłbym każdemu miejscu w Polsce własnej Pani Luśki".


Liber momorabilium

Liber memorabilium Parafii Krościenko Wyżne, czyli Księga rzeczy godnych pamięci
Książka stanowi zapis minionych wydarzeń, które autor – ks. Andrzej Nowika Ujejski, proboszcz w latach 1832-1867, uznał za ważne i na tyle istotne, aby utrwalić je na piśmie. Jego dzieło daje możliwość poszerzenia wiedzy na temat kultury, życia gospodarczego i politycznego wsi w XIX wieku. To także cenny zapis życia codziennego, trosk i radości krościaniaków. Książka znakomicie opracowana i opatrzona wstępem przez dr. Piotra Rachwała, historyka z KUL. Do nabycia w Gminnej Bibliotece Publicznej, w sklepach i w Stowarzyszeniu Kulturalnym „Dębina”. Cena 25 zł.


Okładka książki 'Od siekiery, czyli wstęp do toporologii'

"Od siekiery, czyli wstęp do toporologii"
W lipcu 2009 roku nakładem Wydawnictwa RUTHENUS ukazała się książka "Od siekiery, czyli wstęp do toporologii" autorstwa Edwarda Marszałka. Część jej rozdziałów to teksty wcześniej publikowane już w "Dębinie". Ilustracje do tej publikacji przygotował Jacek Frankowski, znany polski karykaturzysta, autor m.in. projektów lalek do głośnego niegdyś i lubianego "Polskiego ZOO". Materiał ten, uzupełniony sporą ilością zdjęć i dawnych litografii, jest szerokim spojrzeniem na siekierę, jako najstarsze narzędzie ludzkości, wskazując na historyczne, społeczne, literackie czy wreszcie kulturowe jego funkcje.
Wydanie publikacji wsparli: Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Krośnie, Gmina Krościenko Wyżne i Stowarzyszenie Kulturalne "Dębina".
Książkę w cenie promocyjnej można nabyć w Stowarzyszeniu Kulturalnym "Dębina" oraz Gminnej Bibliotece Publicznej w Krościenku Wyżnym.

Ksiądz Wojciech Michna 1920-1893

Beata Lorens "Ksiądz Wojciech Michna 1820-1893"
Książka biograficzna przybliżająca postać ks. Wojciecha Michny, krościeniaka żyjącego w XIX wieku. Autorka dotarła do unikalnych dokumentów i świadectw, dzięki którym wyciągnęła z zapomnienia wielkiego kapłana, społecznika i publicystę, zasłużonego też dla rodzinnej miejscowości, choćby przez fakt założenia w niej biblioteki i fundacji wspierającej edukację młodych ludzi z Krościenka.
Książka do nabycia w Stowarzyszeniu Kulturalnym "Dębina", które współfinansowało wydanie tej publikacji.


Mapa Krościenka Wyżnego

Mapa Gminy Krościenko Wyżne w skali 1:10000 w opracowaniu Wojciecha Krukara, wydana przez Wydawnictwo RUTHENUS z Krosna. Publikację współfinansowały: Gmina Krościenko Wyżne i Stowarzyszenie Kulturalne "DĘBINA". Mapa zawiera bogatą treść topograficzną oraz dawne nazewnictwo z Krościenka i Pustyn a także podziałkę GPS. Do nabycia w sklepach na terenie Gminy lub po zamówieniu telefonicznym. Cena 8 złotych.
Fragment mapy w powiększeniu!!!
Z dębowej doliny

"Z dębowej doliny" - tomik wierszy autorstwa Stanisława Szmyda, poety pochodzącego z Krościenka Wyżnego. Wydany w 2001 roku. Ilustracje - T.Marszałek.

Liputowa droga

"Liputowa droga" - tomik wierszy poety Jana Szelca. Wydany w 2004 roku. Zawiera utwory związane z rodzinną miejscowością poety oraz jego osobiste odniesienia do okresu lat młodzieńczych. Ilustrowany zdjęciami E.Marszałka oraz rysunkami T.Marszałka, R.Kryńskiego, G.Tomkowicza, P.Jurczaka.

Krościenko Wyżne na starej fotografii

"Krościenko Wyżne na starej fotografii" to zestaw 9 pocztówek wykonanych na podstawie fotografii Krościenka z przełomu XIX i XX wieku. Komplet prezentuje też starą pieczęć gminy Krościenko Wyżne oraz odcisk pieczęci parafialnej z XVII wieku.
Pozdrowienia z Krościenka Wyżnego

"Pozdrowienia z Krościenka Wyżnego" - kartka pocztowa wydana w 2002 roku. Siekiera wbita w pień ma przypominać o fakcie, że krościeniaków od dawien dawna okoliczni mieszkańcy nazywali "siekiernikami".

Śpiewnik na Ukrainę

"Śpiewnik na Ukrainę" - wydany w 2001 roku dla uczestników wyprawy do Lwowa, Kamieńca Podolskiego, Baru i Chocimia organizowanej przez Stowarzyszenie Kulturalne "Dębina". Zawiera on piosenki biesiadne i religijne według wyboru ks. Jana Szpunara i Edwarda Marszałka. Zdobią go rysunki Andrzeja Pudło.

Spis telefonów

"Spis telefonów" z gminy Krościenko Wyżne - dwa wydania. Pierwsze z roku 1999, drugie z 2004.


Poszczególne wydawnictwa nabyć można
u pani Barbary Marszałek (tel. 0134315053, 694996665)
i pani Haliny Pelczar (tel. 0134315224, 508646007).